Звертаємо увагу власників і користувачів земельних ділянок усіх форм власності!
Для ефективного податкового адміністрування нарахування та справляння плати за землю відомості Державного земельного кадастру повинні містити коректну інформацію про цільове призначення земельної ділянки.
Наявність помилок у цільовому призначенні може спричиняти недоотримання коштів місцевими бюджетами та некоректне нарахування податкових зобов’язань для фізичних і юридичних осіб.
На сьогодні до Державного земельного кадастру відомості про цільове призначення земельної ділянки вносяться виключно у вигляді коду цільового призначення, який має формат XX.XX (5 символів включаючи крапку). Внесення разом з кодом письмової назви цільового призначення є порушенням формату внесення даних, та потребує виправлення.
Код цільового призначення має відповідати Класифікатору видів цільового призначення земельних ділянок (далі – Класифікатор) (додаток 59 до Порядку ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051, далі – Порядок).
Однак, бувають випадки, коли цільове призначення земельної ділянки визначено згідно із документами, які набрали чинності до прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру», а саме:
- Український класифікатор цільового використання землі, затверджений листом Державного комітету по земельних ресурсах від 24 квітня 1998 р. № 14-1-7/1205,
- Класифікація видів цільового призначення земель, затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548.
Розглянемо перший із таких випадків.
1.Цільове призначення земельної ділянки визначено згідно із Українським класифікатором цільового використання землі, затвердженим листом Державного комітету по земельних ресурсах від 24 квітня 1998 р. № 14-1-7/1205 (далі – УКЦВЗ), а також у разі коли таке цільове призначення визначено до набрання чинності УКЦВЗ
1.1. У разі коли відомості Державного земельного кадастру про цільове призначення земельної ділянки містять інформацію з такими кодами цільового використання УКЦВЗ: 1.1, 1.4, 1.5, 1.7, 1.10, 1.10.1, 1.10.2, 1.10.4, 1.10.5, 1.11.2, 1.12.1, 1.12.3, 1.12.4, 1.12.5, 1.12.6, 1.12.8, 1.14.1, 1.14.3, 1.14.4, 1.14.5, 1.14.6, 1.14.7, 1.14.8, 1.20, 1.21.1, 2.1, 2.4, 2.5, 2.7, 3.1, 3.1.1, 3.1.2, 3.1.4, 3.1.5, 3.2.1, 3.2.3, 3.2.4, 3.2.5, 3.2.6, 3.2.7, 3.2.8, 3.4, 6.1, внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земельної ділянки здійснюється виключно:
- за заявою власника або користувача земельної ділянки, за згодою власника (розпорядника), за формою згідно з додатком 12 до Порядку.
1.2. У разі коли відомості Державного земельного кадастру про цільове призначення земельної ділянки містять інформацію про код цільового використання УКЦВЗ (відмінний від перелічених вище), для внесення змін до відомостей щодо цільового призначення земельної ділянки державному кадастровому реєстраторові подаються:
- заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках – користувача) земельної ділянки за формою згідно з додатком 12 до Порядку;
- електронний документ з визначеним цільовим призначенням земельної ділянки відповідно до Класифікатора (формується сертифікованим інженером-землевпорядником);
- лист структурного підрозділу Держгеокадастру, який здійснює повноваження на відповідній території, щодо можливості визначення цільового призначення земельної ділянки згідно з Класифікатором (лист структурного підрозділу Держгеокадастру надається (протягом 30 календарних днів) на запит власника або користувача земельної ділянки з урахуванням матеріалів формування земельної ділянки).
Тепер розглянемо другий випадок.
2. Цільове призначення земельної ділянки визначено згідно із Класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель» (в поле цифрового коду цільового призначення внесена його назва).
2.1. У разі коли до відомостей Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земельної ділянки одночасно внесено:
а) і код цільового призначення земельної ділянки,
б) і назву цільового призначення земельної ділянки (до прикладу, 01.08 Для сінокосіння і випасання худоби),
які чітко відповідають Класифікатору, то для внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земельної ділянки державному кадастровому реєстраторові подається:
- заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках – користувача) земельної ділянки за формою згідно з додатком 12 до Порядку.
2.2. У разі коли до відомостей Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земельної ділянки внесено:
а) лише назву цільового призначення земельної ділянки,
яка чітко відповідає Класифікатору, то для внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земельної ділянки державному кадастровому реєстраторові подається:
- заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках – користувача) земельної ділянки за формою згідно з додатком 12 до Порядку.
2.3. У разі коли до відомостей Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земельної ділянки внесено:
а) код і назву цільового призначення земельної ділянки,
б) лише код цільового призначення земельної ділянки,
в) лише назву цільового призначення земельної ділянки,
які не відповідають Класифікатору, то для внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земельної ділянки державному кадастровому реєстраторові подаються:
варіант 1:
- заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках – користувача) земельної ділянки за формою згідно з додатком 12 до Порядку;
- електронний документ з визначеним згідно із Класифікатором цільовим призначенням земельної ділянки у форматі XX.XX (5 символів) (формується сертифікованим інженером-землевпорядником);
- документація із землеустрою (матеріали формування земельної ділянки або проект землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки);
варіант 2 за умови наявності у Державному земельному кадастрі відомостей про затверджені функціональні зони:
- заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках – користувача) земельної ділянки, яка розташовується в межах відповідної функціональної зони, за формою згідно з додатком 12 до Порядку;
варіант 3 за умови відсутності затверджених функціональних зон, але наявності містобудівної документації щодо відповідної земельної ділянки:
- заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках – користувача) земельної ділянки за формою згідно з додатком 12 до Порядку;
- електронний документ з визначеним згідно із Класифікатором цільовим призначенням земельної ділянки у форматі XX.XX (5 символів) (формується сертифікованим інженером-землевпорядником);
- витяг з містобудівної документації.
Крім того, розглянемо випадок, коли цільове призначення земельної ділянки визначено згідно із Класифікатором, проте не зазначено його код.
У разі коли до відомостей Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земельної ділянки внесено:
а) назву цільового призначення,
то для внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру щодо цільового призначення земельної ділянки державному кадастровому реєстраторові подається:
- заява власника (розпорядника, у визначених законом випадках – користувача) земельної ділянки за формою згідно з додатком 12 до Порядку.
У разі виникнення запитань чи необхідності консультацій, можна звертатися до територіального органу Держгеокадастру у відповідному районі або за номером «гарячої лінії» Держгеокадастру 0 800 300 808.