07 серпня 2014 р. у приміщенні Вінницької обласної державної адміністрації було проведено «круглий стіл» з питань обговорення законопроекту «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення».

В обговоренні законопроекту взяли участь заступник голови облдержадміністрації Гижко А.П., в.о. начальника управління ринку та оцінки земель Держземагентства України Микитенко Ю.І., начальник Головного управління Держземагентства у Вінницькій області Коник О.М., представники Громадської Ради при облдержадміністрації, голови райдержадміністрацій, сільські голови, громадські організації, науковці, керівники державних проектних організацій та представники ЗМІ.

Учасники «круглого столу» обговорили даний законопроект та висловили наступні пропозиції:

  1. Заборона продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності, в тому числі, земельних часток (паїв).
  2. Термін оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення не менше 14 років завеликий, опти малий варіант від 7 до10 років.
  3. Надати рівні права малим, середнім і великим сільгоспвиробникам.
  4. Всі земельні ділянки сільськогосподарського призначення, що надаються в оренду, повинні мати агрохімічний паспорт.
  5. Необхідно створити робочу групу на рівні області, у яку б увійшли представники від області, районів (сіл, селищ) для вироблення пропозицій щодо даного законопроекту для подальшої його реалізації і прийняття в цілому.

З вітальним словом до учасників «круглого столу» виступив заступник голови облдержадміністрації Гижко А.П., який наголосив на важливості проведення сучасної земельної реформи, частиною економічної реформи в державі.

 

Про стан та перспективи реформування АПК в контексті земельних відносин повідомив перший заступник директора Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Кирилюк В.М.

 

Основні досягнення Головного управління Держземагентства у Вінницькій області висвітлив начальник Головного управління Коник.О.М. У своєму виступі він зазначив:

–                     Про стан використання земельних часток (паїв). В загальному по області кількість громадян, що отримали право на земельну частку (пай) склала 507,6 тис. чоловік, з яких: 484,2 тис. чол. отримали сертифікати на право на земельний пай; 19,2 тис. громадян набули право при приватизації земель; 4,2 тис. рахується невитребуваних паїв. Із загальної кількості громадян, що набули право на земельну частку (пай) 425,6 тис. уклали договори оренди із сільськогосподарськими виробниками; 44,7  тис. не визначились, як використати своє право загальна площа цих земель складає 121 тис. га.

–                     Про використання земель державної власності сільськогосподарського призначення. Велика увага приділяється ефективному використанню орних земель запасу та резервного фонду. Загальна площа цих земель, які передані в оренду становить 82,0 тис. га. Розмір середньої орендної плати становить 611,5 грн./га, що більше ніж в 31 раз перевищує розмір земельного податку. Очікувані бюджетні надходження за використання цих земель складають близько 50 млн. грн. Середня орендна плата за використання одного гектару орних земель запасу зросла у 2014 році у порівнянні з 2004 роком (89,6 грн./га) майже у 7 разів і становить 598 грн./га.

–                     Про стан реалізації Головним управлінням повноважень стосовно передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб. До Головного управління за перше півріччя 2014 року надійшло понад 7 тисяч клопотань щодо надання земель державної власності сільськогосподарського призначення. За наслідками опрацювання зазначених клопотань та доданих до них документів Головним управлінням прийнято 3276 наказів стосовно передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності на загальну площу 21 тис. 533 га, із них: для сільськогосподарських потреб прийнято 3206 наказів на площу 20 тис. 362 га; для не сільськогосподарських потреб прийнято 70 наказів на площу 1171,21 га (заліснення). В порівнянні з прийнятими наказами в 2013 році кількість задоволених клопотань за 6 місяців 2014 року збільшилась на 1192 штук, а саме зросла на 55%.

–                     Розпорядження землями державної власності несільськогосподарського призначення. З метою здійснення прозорого розпорядження землями державної власності, яке б забезпечило раціональне використання земель, розпорядженням голови облдержадміністрації від 07 квітня 2014 року №114 створено обласну комісію з питань надання земельних ділянок у власність або користування фізичним та юридичним особам. За період з  7 квітня по 5 серпня поточного року відбулось тринадцять засідань зазначеної комісії, на яких розглянуто 164 проекти розпоряджень облдержадміністрації з питань надання земельних ділянок державної власності, в тому числі 124 проектів розпоряджень голови обласної державної адміністрації, підготовлених Головним управлінням Держземагентства у Вінницькій області та 40 проектів розпоряджень голови обласної державної адміністрації про надання в оренду земельних ділянок водного фонду із водним об’єктом, підготовлених Департаментом екології та природних ресурсів облдержадміністрації.

–       Начальник Головного управління значну увагу приділив організації робіт із забезпечення земельними ділянками військовослужбовців, які беруть участь в антитерористичній операції у східних областях України. На виконання окремого доручення голови Держземагентства України Рудика С.Я. від 15.05.2014 №252/3-14-0.13 Головним управлінням та територіальними органами проведено збір інформації про земельні масиви, які можуть бути придатні для передачі у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, для ведення індивідуального садівництва та особистого селянського господарства з метою забезпечення сімей військовослужбовців та працівників правоохоронних органів, які приймають участь у антитерористичній операції. За результатами зібраної проаналізованої інформації було відібрано 274 ліквідні земельні масиви загальною площею 1409 га, у тому числі: 181 масив для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд загальною площею 514 га;       93 масиви для ведення індивідуального садівництва та особистого селянського господарства (за межами населених  пунктів) площею 895 га. Перелік зазначених земель затверджено наказом Головного управління, та сформовано каталог даних земель.

–           Демаркація українсько-молдовського державного кордону. Лінія державного кордону між Україною і Республікою Молдова у Вінницькій області проходить по території Могилів-Подільського, Ямпільського та Піщанського районів загальною протяжністю 191,64 км, в тому числі по фарватеру р. Дністер 142.7 км., по суходолу 48,94 км. На виконання Державної цільової правоохоронної програми «Облаштування та реконструкція державного кордону» на період до 2015 року на території області встановлено і перенесено на місцевість лінію державного кордону на річковій ділянці р. Дністер протяжністю 142,7 км, на суходільній частині встановлено 93 основних прикордонних знаків, визначено їх координати та виготовлено правовстановлюючі документи на право постійного користування земельними ділянками під 89 прикордонними знаками.

– Щодо ведення Державного земельного кадастру. З початку 2014 року в Національній кадастровій системі зареєстровано 1 млн 48 тисячі заяв по Україні. Вінницька область, як і в минулому році стабільно займає одне з перших місць по кількості звернень громадян: Київська – 99,7 тисяч звернень; Полтавська – 62,2 тисячі звернень; Вінницька – 61,8 тисяч звернень; Дніпропетровська – 58 тисяч звернень. Абсолютні показники по реєстрації земельних ділянок у Вінницькій області показує Вінницький район – 4,8 тисяч земельних ділянок. Також гарні показники мають – Жмеринський, Бершадський, Шаргородський, Крижопільський, Хмільницький та Козятинський райони (1,2тис – 1,4тис. земельних ділянок). Найменш активні громадяни у Піщанському, Чернівецькому, Мурованокуриловецькому районах та м. Ладижин (250-450 земельних ділянок).

– Проведення нормативної грошової оцінки населених пунктів. Із загальної кількості 1504 населених пунктів  площею 380,4 тис. га по всім 100 відсотково проведено нормативну грошову оцінку земель. Відповідно до плану-графіку, погодженого головою обласної державної адміністрації, у 2014 році було передбачено проведення робіт з повторної нормативної грошової оцінки земель населених пунктів по 37 населених пунктах.

-Продаж земельних ділянок не сільськогосподарського державної та комунальної власності. На первинному ринку у 2014 році продано 46 земельних ділянок несільськогосподарського призначення площею 8,2966 га оцінених на суму більше 6,47 млн. грн. До бюджетів усіх рівнів від платної приватизації земель із врахуванням розстрочення платежів за минулі роки надійшло коштів у сумі 6,534 млн. грн., в тому числі сума, що надійшла у вигляді сплати відстрочки 303,09 тис.грн.

Також, начальником Головного управління Держземагентства у Вінницькій області було презентовано «Звіт за результатами 100 днів Голови Державного агентства земельних ресурсів України».

 

Презентацію змін, які передбачені Проектом Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення» здійснив в. о. начальника управління ринку та оцінки земель Держземагентства України Микитенко Ю. І.

Жвавий інтерес усіх присутніх викликало обговорення змін до законодавства щодо удосконалення порядку продажу права оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

DSC_0430 DSC_0423 DSC_0428 DSC_0429 DSC_0432 DSC_0438 DSC_0439