DSC_010725 квітня 2014 р. в приміщенні Головного управління Держземагентства у Вінницькій області відбулась колегія. На колегію були запрошені керівники державних проектних організацій, начальники територіальних підрозділів Держземагентства у Вінницькій області, фахівці Головного управління.На Колегії було обговорено наступні питання: Про стан реалізації Головним управлінням у Вінницькій області повноважень стосовно передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб; Про стан виконання робіт з проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів; Про стан ведення Державного земельного кадастру відповідно до нових умов, які визначено вимогами Закону України «Про державний земельний кадастр» та Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру».

DSC_0111Заступник начальника Головного управління Іван Пашкевич поінформував присутніх про стан реалізації Головним управлінням у Вінницькій області повноважень стосовно передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб. Зокрема, він зазначив, що До Головного управління Держземагентства у Вінницькій області за І квартал  2014 року надійшло понад 5 тисяч клопотань щодо надання земель державної власності для порівняння зазначу що за весь 2013 рік надійшло 7,5 тисяч клопотань. Таким за 1 квартал надійшло майже 70 % від всіх клопотань 2013 року, велика кількість з яких повторні з минулого року. За наслідками опрацювання зазначених клопотань та доданих до них документів Головним управлінням прийнято 1031 наказ стосовно передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності на загальну площу 7 тис. 267 га із них: Для сільськогосподарських потреб прийнято 1008 наказів на площу 6тис. 956га, з них:

–        про надання дозволу на розробку документації 559 наказів на площу 8106,43 га;

–        про затвердження документації прийнято 436 наказів на площу 2054 га;

Та про поновлення договору оренди 13 наказів на площу 440 га.

Надання земель для не сільськогосподарських потреб прийнято 23 накази на площу 311 з яких:

–        про надання дозволу на розробку документації 12 наказів на площу 99 га,

–        про затвердження документації 11 наказів на площу  212 га.

Рейтинг по видах використання виглядає наступним чином: Найменше для інших потреб із зміною цільового призначення – 5 наказів;

–        для потреб енергетики 8

–        лісогосподарського призначення 10

–        інших видів с/г призначення 33

–        сінокосіння і випасання худоби 42

–        товарного с/г призначення 42

–        фермерське господарство 203

–        садівництва 258

Та найбільше для ведення  особистого селянського господарства 430 наказів.

В 1 кварталі 2014 року найбільше надійшло клопотань по яким відповідно підготовлено наказів по таких районах:

–        Вінницький район 391 наказ;

–        Гайсинський 74 накази;

–        Ямпільський 64 накази;

–        Немирівський 59 наказів;

–        Липовецький 58 наказів;

–        Барський 55 наказів.

Також Іван Михайлович зазначив, що в 2014 році Головним управління укладено 109 договорів оренди на загальну площу 2340 га. Слід зазначити що при укладанні договорів та додаткових угод орендна плата встановлюється не нижче 4 % від нормативної грошової оцінки за ріллю, та 12% за надання земель під пасовищами внаслідок чого орендна плата по зазначеним договорам  лише за 1 квартал 2014 року становить на 1 млн. 932 тис. грн.

Найкраще спрацьовано в даному напрямку у Тростянецькому, Липовецькому, Чечельницькому та Гайсинському районах.

Взагалі не укладено жодного нового договору у Вінницькому, Калинівському, Літинському, Піщанському, Теплицькому, Чернівецькому та  Ямпільському районах.

Наказом Держземагентства №94 від 27 березня 2014 року «Про внесення змін до деяких наказів Держземагентства» було внесено зміни до наказу №72 «Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності для всіх потреб» першим пунктом якого припинено дослідну експлуатацію «Програмного забезпечення з питань підготовки та реєстрації наказів…».

Таким чином на даний час скасовано розгляд клопотань громадян та юридичних осіб на центральному рівні, та надано можливість присвоєння номерів наказів безпосередньо Головним управлінням.

Відповідно збільшуються повноваження та відповідальність територіальних органів Держземагентства, які самостійно розглядають, приймають рішення та присвоюють номер наказу.

Серед проблемних питань, що виникають під час реалізації повноважень по розпорядженню землями сільгосппризначення Іван Пашкевич наголосив, що в ході виконання Головним управлінням повноважень щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності продовжують виявлятись недоліків у матеріалах, які надають територіальними органами Держземагентства у районах області.,

Незважаючи на то, що 14 лютого на колегії ми звертали вашу увагу на недоліки, які заважають Головним управлінням розпоряджатися землями сільськогосподарського призначення державної власності, продовжувались подання не доопрацьованих пропозицій з районів.

При видачі витягів з державного земельного кадастру, державними реєстраторами територіальних органів не досконало вивчається документація із землеустрою та надаються витяги на документацію, яка не відповідає встановленим нормам. Велика кількість витягів не відповідають документації на яку вони надаються.

DSC_0112Перший заступник начальника Головного управління Олександр Королюк у своєму виступі відзначив, що Із загальної кількості населених пунктів 1504 (площею 380,4 тис.га) первинну нормативну грошову оцінку земель проведено по 1504 н.п., що складає 100% від кількості населених пунктів.

Протягом 2013 року завершено та затверджено первинну нормативну грошову оцінку по 8 населених пунктах і повторну нормативну грошову оцінку по 71 населеному пункту.

В загальному, у 2013 році на проведення та погашення заборгованості за виконані роботи з нормативної грошової оцінки з місцевих бюджетів надійшло
1310,1 тис. грн. та 467,5 тис. грн., які надійшли у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва

Заборгованість за виконані роботи з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів в 2012 та 2013 роках складає 239,50тис. грн.

Статтею 18 Закону України «Про оцінку земель» передбачено що,  нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Головним управлінням Держземагентства у Вінницькій області підготовлено і обласною державною адміністрацією погоджено план-графік повторного проведення робіт з нормативної грошової оцінки земель по 37 населених пунктах у 2014 році.

Із 37 населених пунктів (14 сільських рад), по яких потрібно провести актуалізацію, укладено 14 договорів на виконання робіт з повторної грошової оцінки населених пунктів.

Крім того були укладені договори на проведення робіт з нормативної грошової оцінки земель по 11 населених пунктах, нормативна грошова оцінка яких проводиться поза графіком (передчасно), так як термін дії існуючих закінчується у 2015 році.

Таким чином у 2014 році необхідно виконати роботи з повторної грошової оцінки по 48 населених пунктах.

Найбільший обсяг робіт необхідно здійснити по Іллінецькому (6 населених пунктів), Погребищенському (5), Хмільницькому (5) районах.

В загальному на виконання робіт з нормативної грошової оцінки земель у 2014 році необхідно фінансування в сумі 367,4 тис. грн. (255,2 тис. грн. згідно графіку, 112,2 тис.грн. поза графіком), з них на даний час профінансовано за рахунок місцевих бюджетів 97,8 тис. грн. (49,0 тис. грн. – згідно графіку, а саме по Семенській сільській раді Немирівського району – 17,1 тис. грн., по Педосівській і Морозівській сільських радах Погребищенського району – відповідно 16,0 тис.грн. і 15,9 тис. грн, та 46,8тис.грн. – поза графіком).

Враховуючи вищезазначене, керівникам відділів (управлінь) Держземагентства у районах необхідно вжити вичерпних заходів щодо співпраці з органами місцевого самоврядування та землекористувачами у вирішенні питання фінансування та спрямування коштів на проведення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів та забезпечити неухильне виконання плану-графіку повторного проведення робіт з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів до 01.07.2014.

Також необхідно організувати роботу щодо своєчасного укладання договорів на проведення повторної грошової оцінки земель населених пунктів, по яких, згідно з статтею 18 Закону України „Про оцінку земель”, потрібно провести актуалізацію у 2015 році.

DSC_0115Начальник управління ДЗК Головного управління Ярослав Ярославський у своєму виступі поінформував присутніх про стан ведення Державного земельного кадастру відповідно до нових умов, які визначено вимогами Закону України «Про державний земельний кадастр» та Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. № 1051 «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру». З початку 2014 року в Національній кадастровій системі зареєстровано 572 тисячі заяв по Україні. Вінницька область, як і в минулому році стабільно займає друге місце по кількості звернень громадян:

Київська – 57 тисяч звернень;

Вінницька – 33,5 тисяч звернень;

Полтавська – 33 тисячі звернень;

Дніпропетровська – 31 тисяч звернень.

DSC_0117Абсолютні показники по реєстрації земельних ділянок у Вінницькій області показує Вінницький район – 2,5 тисяч земельних ділянок. Також гарні показники мають – Бершадський, Жмеринський, Шаргородський, Хмільницький та Козятинський райони (720-850 земельних ділянок). Найменш активні громадяни у Піщанському, Чернівецькому, Мурованокуриловецькому районах та м. Ладижин (150-230 земельних ділянок).

1+Що стосується витягів з Державного земельного кадастру:

Найбільше надали – Вінницький (2330), Бершадський (1453), Барський (1017), Козятинський (994) та Теплицький (941) райони.

Найменше – м. Ладижин, Чернівецький, Чечельницький райони.

2+

Проаналізувавши ефективність опрацювання заяв щодо реєстрації земельних ділянок (відношенні кількості опрацьованих заяв до кількості отриманих), варто відзначити, що середній показник по області складає 99,7%. Тобто практично всі отримані заяви – опрацьовані. Прострочень немає.

3+В перші місяці цього року, як і у всі попередні роки спостерігається зменшення активності громадян щодо звернення до територіальних органів Держземагентства у області. Так у грудні кількість звернень складала 16 тисяч, а вже січень – 6,5 тисяч. Але, порівнюючи січень-лютий-березень – бачимо знову позитивну динаміку, направлену на зростання (6,5тис.-9,9тис.-10,9тис.)

Кількість заяв, яка опрацьовується державними кадастровими реєстраторами за 1 робочий день складає в середньому 418, що також не погано.

4+Варто відзначити, що в цьому році із 33 тисяч звернень відмову надано лише на 300, що становить менше 1%. Це говорить про налагоджену співпрацю територіальних органів із землевпорядними організаціями.

Разом з тим залишається низка питань, вирішення яких підвищить ефективність ведення Державного земельного кадастру. Серед таких проблем слід відзначити спрощення користування відомостями державного земельного кадастру громадянами. У цьому напрямі передбачається використати потенціал Internet та пошти, для оформлення заяв та отримання відомостей з Державного земельного кадастру.

5+Управління Державного земельного кадастру проводить перевірку викопіювань, які надаються територіальними органами громадянам на оформлення права власності/користування. При перевірці виявлено подвійне надання викопіювання на одну і ту ж ділянку, а також надання викопіювання на земельну ділянку, яка перетинається (повністю або частково) на зареєстровані земельні ділянки. Тому, з метою уникнення аналогічних ситуацій, територіальним органам Держземагентства у Вінницькій області забезпечити якісну підготовку викопіювань з належною перевіркою статусу земельної ділянки.

Підвів підсумки колегії начальник головного упралвння Олексій Коник, який подякував усім територіальним підрозділам Держземагентства у Вінницькій області та наголосив на приорітетних напрямках діяльності Головного управління на 2014 рік.