404 грудня 2014 р. в прес-центрі департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА відбулась прес-конференція начальника Головного управління Олексія Коника, присвячена питанням надання на Вінниччині земельних ділянок учасникам АТО.32Про особливості відведення земельних наділів для громадян України, які зі зброєю в руках відстоюють незалежність та територіальну цілісність нашої держави, поінформував представників місцевих ЗМІ начальник Головного управління Держземагентства у Вінницькій області Олексій Коник.25 Він повідомив, що в області розроблено каталоги вільних земельних ділянок загальною площею 1400 га в розрізі кожної сільської ради. Олексій Коник зазначив, що станом на 1 листопада поточного року в Головному управлінні Держземагенства у Вінницькій області зареєстровано 947 таких заяв, 820 із них перебувають в роботі, тобто відповідно до них прийнято накази про надання учасникам АТО дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Для вибору відповідних ділянок надано 58 сільських рад області. Він зауважив, що 689 заяв надійшло від бажаючих отримати таку ділянку у Вінницькому районі, зокрема, на території Бохоницької, Вінницькохутірської, Якушинецької, Майданської, Сосонської, Лаврівської сільських рад.17Окрім того, Олексій Коник детально зупинився на порядку надання земельних ділянок учасникам антитерористичної операції на сході нашої держави. «Щоб претендувати на земельні ділянки, учасники АТО або їх сім’ї мають написати відповідну заяву, подати ксерокопію паспорта, ідентифікаційного кода та копію довідки або наказу, що та чи інша людина була у відрядженні або перебувала в зоні АТО. Решту документів формують працівники Держземагентства та його територіальних підрозділів в області. Причому робиться це безкоштовно», – зазначив Олексій Коник. Також було наголошен, що заяви про виділення земельних ділянок учасникам АТО розглядаються землевпорядниками області у позачерговому порядку.10

Використання сільськогосподарських земель державної власності

Приділяється велика увага щодо забезпечення наповнення бюджетів області за рахунок використання земельних ресурсів. Загальна площа орних земель запасу та резервного фонду, які передані в оренду становить 84,60 тис.га. Розмір середньої орендної плати становить 615 грн./га. Очікувані бюджетні надходження за використання цих земель складають близько 52,1 млн. грн. Провівши порівняльний аналіз розміру та нарахування орендної плати за оренду орних земель державної власності сільськогосподарського призначення за останні 10 років, слід відмітити стійку динаміку збільшення орендної плати. Середня орендна плата за використання одного гектару орних земель запасу та резервного фонду зросла у 2014 році у порівнянні з 2004 роком (в середньому 92 грн./га) майже у 7 разів  і становить 615 грн./га. Внаслідок чого збільшились надходження до бюджету так, у 2004 році орендна плата за оренду орних земель запасу та резервного фонду по області складала 7,5 млн. грн. а у 2014 році складає 52,1 млн. грн. Станом на 1.12.2014 року за використання орних земель запасу та резервного фонду сплачено 43,2 млн. грн., що становить 83%. 

Заходи щодо збільшення надходжень до бюджету від використання земель сільськогосподарського призначення державної власності

Невиконані дозвільні розпорядження

Територіальними органами Держземагентства у районах області проведено перевірку виконання розпоряджень щодо надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності фізичним та юридичним особам, виданих районними державними адміністраціями до 31.12.2012 року. За результатами проведеної роботи було виявлено 47 не виконаних розпоряджень на загальну площу понад 670 гектарів, по яких жодних дій щодо оформлення правовстановлюючих документів на використання земель не проведено, землі не використовуються, недоодержаний дохід за невикористання земель становить понад 540 тис.грн. На даний час скасовано 29 вищезгаданих розпоряджень на площу 530 га, та підготовлено проект розпорядження голови облдержадміністрації на скасування ще 18 зазначених розпоряджень, як неефективних за очікуваними результатами.

Укладання додаткових угод

Також на виконання згаданого дорученням проведено інвентаризацію  усіх діючих договорів оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, укладених до 31.12.2012 року включно. За результатами проведеної роботи встановлено, що на території області 604 договори оренди, орендна плата за які, складає менше 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. З метою ініціювання укладання додаткових угод на збільшення орендної плати до 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки направлено орендарям листи про необхідність збільшення орендної плати (вручено під розписку, або відправлено рекомендованим листом). За результатами проведеної роботи станом на 25 листопада 2014 року укладено 33 додаткові угоди внаслідок чого орендна плата збільшена майже в 3 рази, а саме на 879 тис.грн.

 Реалізація повноважень стосовно передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності

До Головного управління Держземагентства у Вінницькій області на звітну дату надійшло понад 15  тисяч клопотань щодо надання земель державної власності сільськогосподарського призначення. За наслідками опрацювання зазначених клопотань та доданих до них документів задоволено 8138 клопотань щодо передачі земель сільськогосподарського призначення державної власності на загальну площу 46 тис. гектарів. З них для сільськогосподарських потреб: 863 заяв на площу 21,86 тис. га для ведення фермерського господарства; 359 клопотань на площу 5,24 тис. га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; 4495 клопотань на площу  6,83 тис. га для ведення особистого селянського господарства; 1577 заяв на площу 221,3 га для індивідуального садівництва; 105 клопотань на площу 2870 га для сінокосіння і випасання худоби; 108 клопотань прощею 3431,01 га для інших видів сільськогосподарського призначення.

 Для несільськогосподарських потреб задоволено: 155 заяв на площу 3302 га для ведення лісового господарства і пов’язаних з ним послуг; 9 на площу 97 га для потреб енергетики; 37 клопотання для інших потреб із зміною цільового призначення на площу 174,24 га. У 2013 році Головним управлінням Держземагентства у Вінницькій області укладено 246 договорів оренди земельних ділянок загальною площею 5 тис. 634 га, на загальну суму орендної плати 5 млн. 211 тис.638 грн. У 2014 році укладено 1006 договорів оренди та додаткових угод на площу 20 тис. 277 га, на суму 17 млн. 671 тис. 665 грн.

Розпорядження землями державної власності несільськогосподарського призначення

З метою здійснення прозорого розпорядження землями державної власності, яке б забезпечило раціональне використання земель, розпорядженням голови облдержадміністрації від 07 квітня 2014 року №114 створено обласну комісію з питань надання земельних ділянок у власність або користування фізичним та юридичним особам. За період з 7 квітня по 2 грудня поточного року відбулось 23 засідання зазначеної комісії, на яких розглянуто 280 проектів розпоряджень облдержадміністрації з питань надання земельних ділянок державної власності, в тому числі 210 проект розпоряджень голови обласної державної адміністрації, підготовлених Головним управлінням Держземагентства у Вінницькій області та 70 проектів розпоряджень голови обласної державної адміністрації про надання в оренду земельних ділянок водного фонду із водним об’єктом, підготовлених Департаментом екології та природних ресурсів облдержадміністрації.

0